אתרי תיירות בנימינה

המושבה בנימינה

הכל התחיל עם הברון רוטשילד, שהגה תכנית רחבת מעוף ובעלת אופי של תכנון אזורי מקיף: "אני רוצה לרכז את עבודתי בעיקר בשומרון, לייבש את ביצות הכבארה, ועל ידי כך תרפא הסביבה ותתאחדנה כל המושבות מחדרה עד זיכרון יעקב. פה אני רוצה ליצור יישוב חקלאי משוכלל אשר יהיה מופת לרבים".
קראו עוד

יקב בנימינה

בלב המושבה הציורית בנימינה, אל מול כתף הכרמל, במקום בו פרחו פעם גני היסמין, שוכנים מבנים הסטורים בני 100 שנה בקירוב , הלא הם – יקב בנימינה.
 
יקב בנימינה נוסד בשנת 1952 ומקיים מאז מסורת רבת שנים של איכות, חדשנות ומגוון.
קראו עוד

שוני - פארק ז'בוטינסקי

השם "שוני" בערבית - אסם תבואה. לפני כן נקרא המקום "מיומאס", שיבוש ערבי לשם הרומי "מיומס" - אתר מן התקופה הרומית בו נחשף תיאטרון לחגיגות המים. בתקופה הביזנטית הוסב המקום לתעשייה. ב-1913 קנה את המקום הברון רוטשילד.
קראו עוד

חאן זרעוניה ובאר האנטיליה

מבנה שהוקם כבית חווה, הנקרא של שמו של נחל זרקא. (שמו הערבי של נחל תנינים) - הנחל הכחול. המקום ניבנה בשנות ה-80 של המאה ה-19 בידי משפ' סאדק פאשה, הנכבד מבין הבוסנים בקיסריה, נרכש ע"י יק"א בראשית המאה ושימש את ראשוני הקבוצה הקליפורנית והקבוצה ההולנדית עד להתיישבותם בבנימינה. 
קראו עוד

בית ראשונים

ביתה של משפחת צ'ודקוב, שעלתה ארצה עם הצהרת בלפור והתיישבה בבנימינה כמשפחת איכרים מייסדים. העמותה לשימור ושיחזור עבר המושבה שיחזרה ושיפצה את הבית, והקימה בו מוזיאון שבו מוצגים אוספי כלים וציוד חקלאי המבטאים את אופיה החקלאי של המושבה, תמונות מייסדים, חפצים אופיינים לתקופה ותיעוד היסטורי.
קראו עוד

בית הכנסת "תפארת בנימין"

בית הכנסת הוקם מכספי הברון, ונחנך ב-1927 במעמד הרב הראשי האשכנזי, הרב אברהם קוק, והרב הראשי של מצרים, הרב חיים נחום.
במרכז המבנה במה גדולה מוגבהת המוקפת בשישה עמודים עליהם נחה כיפה שבבסיסה שמונה חלונות מקושטים.
ארון הקודש הממוקם בגומחה בקיר הדרומי, משמר עדיין את דלתות העץ המקוריות.
קראו עוד

בורג' בנימינה

בורג' בנימינה מהווה חלק חשוב בהיסטוריה של ההתיישבות בארץ ישראל מתחילת המאה, ומשולב בתולדות חלוצי המושבות זכרון יעקב ובנימינה. החאן בבורג' נבנה במאות 18 וה 19 בימי שלטון התורכים ונמצא על שרידים קדומים יותר של מקום יישוב מהמאה הראשונה והשנייה לספירה.
קראו עוד
אמת המים הבלתי גמורה

אמת המים הבלתי גמורה

אמת מים מהתקופה הרומית הנמצאת בשטח הבנוי של בנימינה. האמה נחשפה ב-1950 ע"י דר' המבורגר, רופא המושבה וארכיאולוג חובב, ואשתו, שניהלה את החפירות במקום. הרומאים התחילו לבנות אמת מים ולא סיימו לבנותה, כנראה בניסיון לשנות את תוואי האמה לקיסריה.
אורך האמה כ-200 מ'. במקום גן ציבורי יפיפה, מדשאות ושולחנות פיקניק.
צילום: אסנת פרץ

תחנת הנוטרים

תחנת הנוטרים נבנתה בין עמודיו של מגדל המים הראשון בבנימינה. המקום שימש כתחנת נוטרים אזורית שריכזה פעולות ביטחוניות שונות בתקופת טרום המדינה. הגג שימש כעמדת תצפית וממנו התקיים הקשר עם הסביבה.
קראו עוד

בית משפ' בצלאל לוי (בית מייסדים)

בית משפחת בצלאל לוי, ממייסדי בנימינה, ניצב ברחוב המייסדים. זהו בית מקורי, שנישמר כפי שניבנה בשנות העשרים על ידי פיק"א עם החצר ומבנה המשק.
 
ביוזמת העמותה לשימור בנימינה מיועדים המבנה והחצר לשימור כמשק ראשונים להנצחת זיכרם של הורי משפחת פרוכטר.