אתרי תיירות בגבעת עדה

המושבה גבעת עדה

ארבעה ק"מ של נסיעה קסומה מהכביש הראשי, בין כרמי גפנים וזית, מטעי רימון, אפרסמון ותפוח, נוף ירוק ומשכר ונחל עדה שמזדחל לאטו בין השדות, שוכנת המושבה גבעת עדה. המושבה נקראת על שם הברונית עדה (אדלייד) דה רוטשילד, אשת הנדיב הידוע, והיא פנינה קסומה שבשנת 1903 היו בה רק רחוב אחד ושמונה בתים שהתרכזו בגבעת אחת.
קראו עוד

בית הכנסת המרכזי

בשנת 1927 , כשהגיעו משפחות נוספות למושבה גבעת עדה , החליטה הברונית עדה דה רוטשילד להקים בית כנסת מפואר למושבה כאות הוקרה לתושבים על כך שקראו למושבה על שמה.
קראו עוד

בית העלמין גבעת עדה

עד שנת 1938 נקברו מתי גבעת עדה בבית הקברות בזיכרון יעקב. לאחר ההתקפה הגדולה על גבעת עדה בשנת תרצ"ח (1938) בה נהרגו 3 מתושבי המושבה , נעמי גולדברג , שמעון מרגלית ויצחק קומורניק ז"ל נחנך בית הקברות על גבעה המשקיפה על בתי המושבה.
קראו עוד

הבאר

הבאר העתיקה בפאתי גבעת עדה (דרך רגבים) משויכת לתקופה הביזנטית. האיכרים הראשונים שהגיעו למושבה קיבלו אישור לגדל רק פלחה היות ולא היו מים. את מי השתייה הם שאבו מהבאר עם דלי וחבל ומילאו חביות שהיו על עגלה רתומה לחמור או פרד . החביות היו מכוסות בבד. בחורף היה מאוד קשה להגיע למקום עקב בוץ טובעני שהיה במקום ובקיץ הייתה מצוקת מים קשה שבקושי הספיקה למי שתייה לאיכרים ולבעלי החיים.
קראו עוד

בית העם ( בניין המועצה )

הוקם בשנת 1936 כבית ועד המושבה והיה מרכז החיים הפוליטיים והקהילתיים במושבה. לימים שימש גם כבית הביטחון וכאתר בו התקיימו קורסים של ההגנה ואחד מקורסי החובשים הראשונים של שלה. על גג הבניין נבנה אחד הבצרונות של גבעת עדה והוא שימש גם כעמדה לקשר מורס עם יישובי הסביבה. 
קראו עוד

רחוב הראשונים

הרחוב נקרא ע"ש מייסדי המושבה וכיום ניתן לראות בו את שרידי חלק משמונת הבתים הראשונים ששופצו , חצרות ששומרו עם אוספים של כלים חקלאיים מראשית המושבה , גדרות מאבן המפרידות בין החצרות שנשמרו כאילו לא נגע בהם הזמן ועצים עתיקים כמו דקלי וושינגטוניה, ברושים ועצי זית.
קראו עוד

בית העם הראשון ( הספרייה הציבורית ע"ש אבאל'ה תישבי)

מבנה חד קומתי מיוחד זה שנבנה בשנת 1924 והיה המבנה הציבורי הראשון שהוקם , שימש כבית העם , משכנו של ועד המושבה הראשון , כמרפאה ובית תפילה.
קראו עוד

גן המייסדים

בקצה רחוב הדקל ליד בריכת השחייה שוכן לו גן קסום זה. הגן הוא למעשה חורש טבעי של אלוני תבור שהיו חלק מהיער הגדול שבעבר כיסה את האזור וכולל גם אלה אטלנטית יפיפייה בת כ - 250 שנה , עצי שקד ולבנה.
קראו עוד

בית ספר "גבע"

בעבר נקרא בית הספר : בי"ס עממי גבעת עדה ובי"ס ממלכתי גבעת עדה. הוא הוקם בשנת 1928 בסמיכות לבית הכנסת המרכזי ונקרא ע"ש אהרון גבע , ראש המועצה השני של גבעת עדה.
 
בית הספר שוכן במבנה דו קומתי מרשים ששופץ במהלך השנים אך שומר על אופיו ועל חזותו ההיסטורית.
קראו עוד

גל-עד החטופים

בקצה יער האלונים העוטף את המושבה (שמורת אלוני יצחק) מוצב גלעד במקום בו נחטפו שלושת הנערים מגבעת עדה בשנת 1938 ובו שלט המתאר במילים ותמונות את סיפור המקרה.
 
"ביוני 1938 בצהרי היום יצאו שלושה נערים מגבעת-עדה להביא מספוא לבהמות המשק...
קראו עוד