בנימינה

העמותה לשימור ושחזור עבר המושבה בנימינה

 
העמותה הוקמה בשנת 1988 על ידי תושבי המושבה במטרה לרכז ולשמר את כל החומר הארכיוני של תולדות המושבה מייסדיה וראשוניה, בדרכים שונות: בניית ארכיון ותיעוד היסטורי, שימור מבנים ושילוטם למען הדורות הבאים, העמקת הקשר עם הקהילה והקניית מידע וידע לילדי בנימינה בנושא ראשית ההתיישבות במושבה.הנחלת המורשת לבני המקום והארץ.
 

הפעילות בשנת 2014 התמקדה בנושאים הבאים :

1.חינוך ערכי ומורשת
תלמידי בתי הספר והגנים ביקרו באתרי המושבה וקיבלו הדרכה בבית הראשונים.
התלמידים והמורים מקבלים הנחייה בכתיבת עבודות חקר, וקשת הנושאים מקיפה ומרתקת. השכונות השונות,מוסדות ציבור, אתרים בבנימינה וסביבותיה ותולדות המושבה מאז "חזון הברון" ועד ימינו. העמותה פועלת להכנסת תלמידי אורט בנימינה לתכנית לימודי המורשת, ושלד התכנית הוכן כבר על ידי חברי העמותה אילנה ארנולד ומשה אלון.
השנה ביקרו אותנו קבוצות מטיילים תלמידים חיילים ובוגרים מרחבי הארץ. התקיימו מספר סל"תים (סיור ללא תשלום), בהם השתתפו תושבים מסביבות המושבה יותר מאשר מתושבי בנימינה!!!
 
2.פעילות קהילתית
כמיטב המסורת קיימנו גם השנה את הצעדה בחול המועד פסח, בשיתוף פעולה מלא של המתנ"ס, המועצה המקומית ותנועות הנוער. לראשונה התקיים מירוץ תחרותי ב-3 מסלולים אליו הגיעו למעלה מאלף רצים מרחבי הארץ.
 
הצעדה בשנת 2015 התמקדה בסימן עשור לפטירתו של המשורר חתן פרס ישראל אהוד מנור, על רקע בנופי ילדותו על גדות נחל התנינים.
העמותה לוקחת חלק באופן קבוע באירועי חצרות היוצרים בחול המועד סוכות, בפתיחת בית ראשונים לתערוכת עבודות הגימלאים של בנימינה וגבעת עדה. עשרות מבקרים מגיעים לבית ראשונים ולסיורים באתרים השונים.
 
העמותה מספקת באופן קבוע תמונות וחומרים ארכיוניים לבתי הספר וליוזמות בקהילה. נציגי העמותה חברים ופעילים בוועדות שונות ביישוב הדנות בנושאים הקשורים לעבודת העמותה.
 
חברנו ליוזמה מבורכת של קבוצת תושבים המבקשים להחזיר חיים לנחל התנינים, ובט"ו בשבט נערך אירוע בשיתוף ילדי כל בתי הספר לאורך הנחל שזיכה אותנו השנה במופע מרהיב של זרימה ופריחה.
 
3.הדרכות וביקורים
במהלך השנה ביקרו אותנו קבוצות שונות מרחבי הארץ. אנו מקבלים פניות לתיירות פנים ממדריכי טיולים ומאנשים פרטיים המגיעים אלינו באמצעות אתר האינטרנט.
 
פתחנו את בית ראשונים בשיתוף המועצה לשימור אתרים ביום העצמאות ובחגים ובכל ארוע יישובי וזכינו למבקרים רבים. ההדרכות ניתנות בהתנדבות על ידי חברי העמותה, ובמיוחד על ידי זקן חברנו עמיצור כהן שמרתק את כל המבקרים בסיפוריו. המטרה שלנו לשנת העבודה הבא היא תגבור רשת המדריכים המתנדבים.
 
4. פיתוח הארכיון ומיחשובו
באספה הכללית השנתית הקודמת קראנו את חדר הארכיון על שמו של חברנו עוזי שפר – ממייסדי העמותה והרוח החיה בה. צוות מתנדבים עובדים באופן קבוע בפיתוח הארכיון ומיחשובו, והפיכתו לנגיש לכל התושבים.
 
5. מיזם "ישראל נגלית לעין"
ישראל נגלית לעין הוא מיזם קהילתי לתיעוד, לגיבוי ולהצלה של תמונות המדינה והארץ, תושביה ותולדותיה. מטרותיו - לחזק את השותפות של תושבים מכל שדרות הציבור בסיפור המורשת הישראלי לדורותיו, על ידי שיתופם כמתעדים או מתועדים במפעל לתיעוד חזותי ושימור של תמונות מאלבומים פרטיים. הצטרפנו למיזם בחסות ראש המועצה ומחלקת חינוך וקהילה, ואנו פונים לכולם בבקשה לקבלת תמונות ומסמכים- אנו נסרוק את כל החומר ונחזיר אליכם.
 
6.תשתיות אתרים
פנייתנו למועצה לשימור אתרים בקשר למצב הרעוע של תחנת הנוטרים נשאה פרי. קיבלנו מענק של 50000 ש"ח והתבצעה עבודת שיקום פיזי רצינית ביותר, בפקוחו של חברנו יצחק מייזל שנרתם לנושא יחד עם מהנדס המועצה. האוצרים - המעצבים אורלי וחובב גבעתי התנדבו ותרמו מזמנם וכשרונם ובחול המועד סוכות תשע"ה נחנכה מחדש התחנה בהשתתפות בני הנוטרים שבאו מרחבי הארץ, יו"ר המועצה לשימור אתרים מר עומרי שלמון וחברי המועצה והחשוב מכולם זקן הנוטרים מפקד התחנה מר מאיר פולק שנשא דברים וריגש את כל הנוכחים.
 
התכנית לשנת הפעילות 2015 היא להשלים את התצוגה בבית הראשונים לתעד את הסיפורים ולעצב חדר נוסף המוקדש לתקופת המעברה והקמת שיכוני העולים במושבה.
 
העמותה לשימור ושיחזור עבר המושבה בנימינה
ת.ד. 8 בנימינה 30550
04-6289114